Rodzaje grzybicy

Grzybica pochwy to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Charakteryzuje się uporczywym świądem okolic intymnych, a także serowatymi upławami o charakterystycznym zapachu. Za zdecydowaną większość przypadków grzybicy pochwy odpowiada grzyb z rodzaju drożdżaków – Candida albicans. Istnieje jednocześnie szereg czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi tego rodzaju zakażeń. Są to m.in.: ciąża, terapia antybiotykami lub glikokortykosteroidami, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, choroby metaboliczne, czy niewłaściwa higiena.

 Grzybica paznokci jest powszechnie występującą chorobą wśród Polaków. Jest to schorzenie przewlekłe, często o długoletnim przebiegu. Objawia się przede wszystkim pogrubieniem paznokci, zmianą ich zabarwienia oraz znaczną łamliwością. Grzybica paznokci wywoływana jest głównie przez dermatofity (Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes), ale również przez drożdżaki i pleśnie. Dotyka ona częściej tych pacjentów, którzy jednocześnie cierpią na cukrzycę, zaburzenia hormonalne, zaburzenia autoimmunologiczne, czy choroby krążenia.

Grzybica skóry i błon śluzowych jest najczęstszą chorobą, z którą pacjenci zgłaszają się do dermatologów. Jest ona wywoływana głównie przez dermatofity, które posiadają dużą skłonność do inwazji naskórka, a także włosów i paznokci. Objawia się głównie rumieniem i obrzękie z grudkami i krostkami, niekiedy dochodzi do złuszczania naskórka. Choć grzybica skóry może dotknąć każdego, to najbardziej narażone są osoby chore na nowotwory, zakażone wirusem HIV, przewlekłe stosujący antybiotyki, kortykosteroidy lub leki immunosupresyjne, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby metaboliczne, w tym cukrzycę.

Do najczęściej występujących grzybic zaliczają się: grzybica pochwy, paznokci, skóry. Niemniej istnieją również inne typy zakażeń grzybiczych, choć są one diagnozowane znacznie rzadziej. Wśród nich wyróżnia się m.in. grzybicę układową, obejmującą kilka narządów wewnętrznych; grzybicę błon śluzowych; czy łupież pstry, który jest również wywoływany przez grzyby.