Problem grzybicy jest zwykle kojarzony ze stopami. Jednak infekcja grzybicza może też dotykać pozostałe części ciała. W jaki sposób radzić sobie z grzybicą owłosionej skóry głowy?
Przyczyny i objawy grzybicy owłosionej skóry głowy
W większości przypadków zakażenie chorobotwórczymi grzybami następuje po kontakcie ze zwierzęciem. Niezwykle często nosicielami grzybów są bezpańskie koty. Dlatego też dzieci podczas zabaw na zewnątrz mogą w prosty sposób zarazić się pasożytami, które wskutek głaskania dzikiego zwierzęcia, przedostają się do organizmu. Niczego nieświadome dziecko przekazuje grzyby na swoich rodziców lub rówieśników ze żłobka i przedszkola.
To jednak niejedyny czynnik ryzyka, który zwiększa szansę zachorowania na grzybicę. Podobnie jak w innych przypadkach problemem może być nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej. Do zakażenia grzybicą skóry głowy dochodzi wskutek:
- rzadkiego mycia włosów
- brak stosowania preparatów oczyszczających i pielęgnacyjnych do twarzy
- współdzielenie przedmiotów do higieny osobistej np. ręczników, grzebieni, szczotek
- nieprawidłowa dezynfekcja przyborów fryzjerskich lub akcesoriów kosmetycznych w salonach urody
Pojawienie się grzybicy owłosionej skóry głowy jest łato zauważalne. Choroba prowadzi do występowania widocznych i nieestetycznych symptomów, które stanowią przyczynę dyskomfortu w życiu codziennym. Wczesnymi objawami infekcji grzybiczej głowy są: osłabienie struktury włosów i wzmożenie tendencji do ich wypadania, pojawienie się zaczerwienienia, łuszczenie i swędzenie skóry oraz uczucie pieczenia. W niektórych przypadkach może dojść do pojawienia się stanu zapalnego, nieprzyjemnego zapachu, a nawet ropnych pęcherzy.
Warto wspomnieć, że termin grzybicy owłosionej skóry głowy nie dotyczy wyłącznie skalpu! Niejednokrotnie infekcja rozprzestrzenia się na obszar twarzoczaszki i powoduje występowanie powyższych zmian w obrębie brwi, warg, policzków, brody, a nawet i szyi.
Jakie są rodzaje grzybicy skóry głowy?
Typ grzyba ma niewątpliwie istotne znaczenie w kontekście leczenia. W zależności od rodzaju grzybicy specjalista dobiera odpowiednie preparaty do jej zwalczenia. Najbardziej powszechnymi rodzajami grzybicy owłosionej skóry głowy są:
- grzybica drobnozarodnikowa – pojawiająca się przeważnie u dzieci i powodująca łamliwość włosów blisko powierzchni skóry
- grzybica strzygąca – rozwijająca się głównie na brodzie i prowadząca do występowania zmian w postaci pęcherzy; stwarza poważne ryzyko trwałego wyłysienia
- grzybica woszczynowa – przebiegająca w asyście kolistych wykwitów, które często wywołują przykry i uciążliwy zapach
Na czym polega leczenie grzybicy owłosionej skóry głowy?
Terapia infekcji grzybiczej powinna mieć wielowymiarowy charakter. Najbardziej popularnym sposobem jest wykorzystanie preparatów, które bazują na bazie flukanazolu, gryzeofulwiny lub terbinafiny. Rodzaj zastosowanej substancji czynnej jest podyktowany typem grzyba, który doprowadził do zakażenia. Oprócz tego należy zdecydować się na leczenie miejscowe. Skórę objętą zmianami należy pielęgnować przy pomocy szamponów, kremów lub maści, które zawierają np. ketokonazol albo cykloprioksolaminę. Równie wartościowym sposobem jest wykorzystanie kosmetyków wzbogaconych w cynk, jod oraz selen – wyjątkowo dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie ciepłej wody z szarym mydłem. Warto też wspomnieć, że chory musi często strzyc włosy, co pozwoli pozbyć się owłosienia objętego infekcją. Ponadto zaleca się wymienić wszystkie przedmioty osobiste jak np. grzebienie, szczotki, akcesoria do golenia.
Bibliografia:
- Bednarek M, Musiał C. „Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego–choroby skóry głowy.” Kosmetologia Estetyczna 2019 8(3): 393.
- Galęba A., Bajurna B. „Grzybica skóry owłosionej głowy.” Pielęgniarstwo Polskie Polish Nursing 2014: 49.
- Hryncewicz-Gwóźdź A., et al. „Grzybica skóry owłosionej głowy i skóry gładkiej przebiegająca z dużym odczynem zapalnym wywołana przez Trichophyton tonsurans.”Medical Mycology/Mikologia 2010 17(1).