Grzybica paznokcia po hybrydzie - leczenie.

Grzybica paznokci po hybrydzie

Czym jest manicure hybrydowy?

Mianem hybrydy określa się jeden z najpopularniejszych i zarazem najprostszych sposobów na przyozdobienie paznokci. Zabieg ten polega na nakładaniu specjalnego lakieru polimerowego, który ulega utwardzeniu przy pomocy naświetlania lampą UV. Dzięki temu nałożony lakier jest dostatecznie wytrzymały na uszkodzenia i odpryski. Choć wykonanie hybrydowego manicure jest proste, bezpieczne i możliwe w warunkach domowych, to jednak nie do końca dobrym dla samych paznokci. Częste hybrydy prowadzą do realnego osłabienia płytki paznokciowej, która jest znacznie bardziej narażona na rozdwojenia i uszkodzenia wskutek zwiększonej łamliwości.

Grzybica paznokci po hybrydzie – przyczyny

Istnieje wiele potencjalnych czynników, które mogą spowodować rozwój infekcji grzybiczej w obrębie paznokci i okolicznej skóry. Jedną z przyczyn jest nieprawidłowe nałożenie lakieru i wykonanie hybrydowego manicure. W innych przypadkach problem może stanowić niedostatecznej higieny przyrządów kosmetycznych, które wykorzystuje się do wstępnego przygotowania paznokci. Co więcej, grzybica paznokci może się pojawić wskutek nieprawidłowego usuwania starego lakieru np. zbyt mocne spiłowanie lub skrobanie. W rezultacie dochodzi do naruszenia stanu płytki paznokciowej, a nawet jej uszkodzenia. Otwarte rany stanowią natomiast otwarte wrota do przedostawania się chorobotwórczych patogenów.

Ponadto rozwój zakażenia grzybiczego jest znacznie częstszy u osób z problemami:

  • otyłości,
  • chorób układu krążenia,
  • zaburzeń hormonalnych,
  • cukrzycy i innych schorzeń metabolicznych,
  • nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny osobistej np. współdzielenie ręczników.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci po hybrydach?

Infekcja grzybicza uwarunkowana wykonanym zabiegiem kosmetycznym niespecjalnie różni się od innych zakażeń. Początek rozwoju grzybicy charakteryzuje się zżółknieniem kolory brzegów płytki paznokciowej. Zmiana zabarwienia z czasem postępuje i ulega centralizacji. Innymi oznakami występowania grzybicy paznokci są takie niedogodności jak nieprzyjemny zapach w obrębie palców, podpaznokciowe rogowacenie naskórka, widoczna zmiana wyglądu paznokcia (np. pogrubienie i pofałdowanie) i struktury (np. wzmożona łamliwość) oraz onycholiza (odwarstwianie i schodzenie się paznokcia).

Leczenie grzybicy paznokci – na czym polega?

Przede wszystkim zaleca się stosować wszelkiego rodzaju leki o działaniu przeciwgrzybiczym. Przeważnie wykorzystuje się preparaty aplikowane miejscowo np. amorfolinę, cyklopiroks, kimbazol czy triksolan. Leki te są dostępne w formach kremów, żeli czy sztyftów nakładanych na obszar objęty infekcją grzybiczą. Jednak w większości przypadków grzybica paznokci wymaga leczenia systemowego – wówczas poleca się użyć leków doustnych np. flukonazolu lub mikonazolu.

Oprócz tego w leczeniu grzybicy paznokci można zastosować szereg dodatkowych form do walki z występującymi niedogodnościami. Mowa tu o:

  • używaniu jodyny,
  • wcierkach z użyciem balsamu aloesowego lub świeżego soku,
  • stosowaniu naturalnej pasty z sody oczyszczonej i soku z cytryny,
  • okładach i przemywaniu skóry i paznokci olejkiem z drzewa herbacianego.

Ponadto w okresie przeciwdziałania grzybicy poleca się zredukować ilość spożywanego cukru. W diecie należy zadbać o suplementację cynkiem, biotyną, selenem oraz witaminami C i E.

Bibliografia:

  1. Gradowicz B. „Grzybica paznokci. Czynniki ryzyka, profilaktyka, metody leczenia i pielęgnacja.” Kosmetologia Estetyczna 2019, 5(8): 599-608.
  2. Nowicki R. „Grzybica paznokci – jak sprawnić leczenie. Porady praktyczne nie tylko dla dermatologów.” Przewodnik Lekarza 2002, 5(6): 52-58.
  3. Nowicki R. „Jak zwiększyć skuteczność leczenia grzybicy paznokci?.” Wiadomości Parazytologiczne 2001, 4(47): 823-832.