Infekcje okolic intymnych są niezwykle wstydliwym problemem. Oprócz typowych zmian skórnych często stanowią przyczynę dyskomfortu, co może powodować niską samoocenę i ograniczenie życia seksualnego. Przykładem tego typu infekcji jest grzybica pochwy. Co stanowi jej przyczynę? Jakie są jej główne objawy? W jaki sposób należy jej przeciwdziałać?
Przyczyny grzybicy pochwy
Jak wskazuje sama nazwa, jest to grzybicze zakażenie pochwy. Znaczna część przypadków jest spowodowana przez grzyby Candida albicans należące do grona drożdżaków – oprócz nich stwierdza się przypadki zakażeń Candida glabrata i Candida krusei. Przeważnie problem tkwi w zaburzeniu optymalnego pH i prawidłowego stanu mikroflory pochwy, co sprawia, potęguje namnażanie się chorobotwórczych patogenów. Kandydoza okolic intymnych jest najczęściej wywołana wskutek:
- nadmiernych irygacji
- uszkodzeń skóry pochwy
- niektórych chorób np. cukrzyca
- długotrwałego stosowania antybiotyków
- stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych
- korzystania z publicznych toalet, basenów, pryszniców
- nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny osobistej
- noszenia zbyt ciasnej bielizny i/lub ze sztucznego materiału
- nieprawidłowej pielęgnacji okolic intymnych np. stosowanie zbyt silnych kosmetyków
- zbyt długie noszenie mokrej odzieży np. strojów kąpielowych czy bielizny po wykonanym treningu
- stosunku seksualnego z zakażoną osobą, seksu bez zabezpieczenia, współdzielenia gadżetów erotycznych
Choć same tampony nie stanowią przyczyny grzybicy pochwy, to jednak warto ograniczyć ich użycie w przypadku nawracających infekcji. W przypadku wtórnych zakażeń poleca się też zadbać o codzienną dietę oraz unikać długich kąpieli w gorącej wodzie.
Warto też wspomnieć, że kandydoza pochwy u kobiet w ciąży. Ciężarne są znacznie bardziej narażone na występowanie infekcji drożdżakami m.in. z powodu nieustannych zmian w gospodarce hormonalnej, obniżonej odporności czy problemów z prawidłową tolerancją glukozy.
Objawy grzybicy pochwy
Symptomy kandydozy pochwy są niezwykle łatwe do rozpoznania. Większość kobiet doświadcza wyjątkowo uciążliwego i nieustannego świądu, co prowokuje do drapania i tym samym prowadzi do podrażnienia okolic intymnych. Oprócz nich grzybica pochwy wywołuje zmiany obrzękowe, zaczerwienienie i mniej lub bardziej nasilone dolegliwości bólowe o charakterze pieczenia, które pojawiają się w niektórych sytuacjach (np. przy oddawaniu moczu czy w trakcie seksu). Znakiem rozpoznawczym infekcji grzybiczej okolic intymnych są białe i bezwonne upławy – to wydzielina wydostająca się z pochwy o grudkowatej, serowatej strukturze. Zapach i wygląd upławów są niezwykle istotne z punktu widzenia diagnostyki, gdyż pozwalają różnicować chorobę z innym problemem okolic intymnych tj. bakteryjną waginozą. Szczególnie dużą ilość upławów można zaobserwować w przypadku kandydozy pochwy u kobiet w ciąży.
Leczenie grzybicy pochwy
Podstawą zwalczania grzybiczej infekcji pochwy jest farmakoterapia. Leczenie zakażeń okolic intymnych bazuje na preparatach antymykotycznych, które działają miejscowo lub systemowo. W przypadku leków miejscowych są to przeważnie globulki, kremy, maści, tabletki oraz żele zawierające nystatynę, natamycynę i/lub klotrimazol. Jeżeli chodzi o doustne środki farmakologiczne są to preparaty jak flukonazol i itrakonazol. Jako formę leczenia podtrzymującego często używa się preparatów probiotycznych, co ma na celu przywrócenie optymalnego stanu flory okolic intymnych. Farmakoterapia u kobiet w ciąży jest ograniczona – w I trymestrze leczenie opiera się wyłącznie o nystatynę, natomiast w II i III trymestrze istnieje już szansa wprowadzenia klotrimazolu.
Bibliografia:
- Gałęcka M., Szachta P. „Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy – charakterystyka przyczyn oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych.” Forum Zakażeń 2013, 4(2): 122-125.
- Paczkowska I., Wójtowicz A., Malm A. „Wybrane aspekty farmakoterapii kandydoz.” Farmacja Polska 2010, 66(8): 539-543.
- Pawlik B., Macura AB. „Infekcje egzogenne i endogenne dróg rodnych.” Przegląd Lekarski 2005, 62(7): 703-712.
- Kaźmierczak W., Fiegler P., Węgrzyn P. „Zakażenia grzybicze pochwy – diagnostyka, leczenie i zapobieganie nawrotom.” Ginekologia Praktyczna 2004, 12(5): 28-31.
- https://www.forumginekologii.pl/artykul/ostre-i-przewlekle-infekcje-grzybicze-sromu-i-pochwy-standardy-terapeutyczne
- https://www.forumginekologii.pl/artykul/metody-leczenia-zakazen-okolic-intymnych-o-etiologii-bakteryjnej-i-grzybiczej