Jak leczyć grzybicę warg sromowych?

Grzybica warg sromowych

Infekcje grzybicze mogą mieć dwojaki charakter – wewnętrznych (tzw. grzybice układowe, które dotyczą narządów wewnętrznych) oraz zewnętrznych (tzw. grzybice powierzchowne). Do tej drugiej grupy należy zaliczyć zakażenia grzybicze okolic intymnych np. warg sromowych. Co stanowi ich przyczynę? Jak należy leczyć grzybicę sromu? W jaki sposób można jej zapobiegać?

Jakie są przyczyny grzybicy sromu?

Zakażenie grzybicze warg sromowych przeważnie współwystępuje z infekcją pochwy. W zdecydowanej większości problem jest uwarunkowany przez grzyby z gatunku Candida albicans – oprócz nich bardzo często choroba może być spowodowana przez m.in. C. parapsilosis, C. galbrata, C. krusei, C. gulleromondii, C. tropicalis czy Saccharmocyes cerevisiae.
Grzybica sromu i pochwy, podobnie jak w innych przypadkach, zazwyczaj atakuje osoby o osłabionej odporności np. wskutek długotrwałego leczenia antybiotykami lub środkami immunosupresyjnymi czy niektórych chorób jak cukrzyca. Drożdżaki rozwijają się na skórze okolic intymnych, której pH jest obniżone, a mikrobiom zaburzony pod kątem jakościowym i ilościowym. Ponadto drożdżyca warg sromowych może stanowić więc efekt:

  • uszkodzeń skóry,
  • ciążowych zmian hormonalnych,
  • niedbałej higieny okolic intymnych,
  • zbyt częstego płukania (irygacji) pochwy,
  • stosowania kosmetyków powodujących podrażnienia,
  • korzystania z publicznych sanitariatów (np. baseny, toaleta),
  • noszenia zbyt ciasnej bielizny wykonanej ze sztucznego materiału, który powoduje otarcia i utrudnia oddychanie skórze,
  • kontaktu seksualnego z osobą zakażoną (np. poprzez zbliżenie bez zabezpieczenia, współdzielenie gadżetów erotycznych),
  • nieprawidłowego odżywiania się (np. dieta bogata w cukry proste i produkty przetworzone, ograniczone spożycie produktów z grona probiotyków),
  • niedokładnego suszenia sfer intymnych (np. noszenie przemoczonej bielizny, niewycieranie ciała po kąpieli – grzyby zazwyczaj rozwijają się w miejscach o dużej wilgotności).

Objawy grzybicy warg sromowych

Dominującym symptomem infekcji grzybiczej pochwy i sromu jest świąd. Uciążliwe i trudne do opanowania drapanie może powodować podrażnienia, a nawet i trwałe uszkodzenie skóry. Oprócz świądu kobietom doskwierają takie niedogodności jak ból oraz pieczenie w trakcie oddawania moczu (dysuria) i podczas seksu (dyspareunia), obrzęk i przesadne zaczerwienienie okolic intymnych, a także zmiany wydzieliny intymnej. W przypadku grzybicy warg sromowych i pochwy upławy są bezwonne i białe o charakterystycznej, grudkowatej i serowatej strukturze.

W jaki sposób leczyć grzybicę warg sromowych?

Proces leczenia infekcji intymnych, a zwłaszcza zakażenia grzybiczego, opiera się w głównej mierze o farmakoterapię. W tym celu wykorzystuje się leki o działaniu przeciwgrzybiczym – te natomiast mogą oddziaływać na infekcję w sposób miejscowy (tj. w obrębie obszaru objętego chorobą) lub systemowy (tj. ogólnoustrojowo przy zaawansowanej postaci choroby). Środki antymykotyczne, które mogą zostać wykorzystane:

  • Miejscowe – izokonazol, klotrimazol, natamycyna, nystatyna – globulki, kremy, maści lub tabletki dopochwowe.
  • Systemowe – flukonazol, itrakonazol – tabletki doustne.

W trakcie leczenia farmakologicznego zalecane jest stosowanie dopochwowych preparatów probiotycznych, które wspomogą odbudowę mikroflory bakteryjnej. Ponadto kobiety z grzybicą muszą zadbać o zdrowe odżywianie się, a zwłaszcza ograniczenie spożycia cukrów prostych, gdyż węglowodany stanowią świetną pożywkę dla namnażania się grzybów.

Bibliografia:

  1. Paczkowska I., Wójtowicz A., Malm A. „Wybrane aspekty farmakoterapii kandydoz.” Farmacja Polska 2010, 66(8): 539-543.
  2. Pawlik B., Macura AB. „Infekcje egzogenne i endogenne dróg rodnych.” Przegląd Lekarski 2005, 62(7): 703-712.
  3. Rotsztejn H., Zalewska A. „Grzybice powierzchowne okolicy narządów płciowych u kobiet.” Przegląd Menopauzalny 2005, 4: 65-67.
  4. https://www.forumginekologii.pl/artykul/izokonazol-w-leczeniu-zakazen-pochwy
  5. https://www.forumginekologii.pl/artykul/zewnetrzne-zmiany-grzybicze-na-sromie-leczenie
  6. https://www.forumginekologii.pl/artykul/ostre-i-przewlekle-infekcje-grzybicze-sromu-i-pochwy-standardy-terapeutyczne