Infekcja grzybicza może atakować różne sfery organizmu człowieka – zakażenie może rozwijać się m.in. na skórze stóp, dłoni i paznokci, w obrębie języka i przewodu pokarmowego, okolic intymnych czy w układzie oddechowym. Przed wykorzystaniem leków przeciwgrzybiczych można sięgnąć po naturalne sposoby zwalczania uciążliwych drobnoustrojów, jak np. olejek eteryczny pozyskany z oregano.
Co znajduje się w olejku z oregano?
Olejek zawarty w lebiodce pospolitej (oregano) jest bogatym źródłem wielu cennych składników aktywnych. Na największą uwagę zasługuje duża zawartość dwóch związków fenolowo-terpenoidowych – tymolu i jego izomera karwakrolu. Obie substancje wykazują niezwykle silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Karwakrol i tymol są szczególnie wartościowe w zwalczaniu bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów. Oprócz tego związkom przypisuje się korzystne działanie antyoksydacyjne, rozkurczowe, przeciwbólowe, antynowotworowe i przeciwzapalne. Niektórzy wykorzystują olejek z oregano do łagodzenia problemów związanych z samopoczuciem i przeciwdziałania stanom depresyjnym.
Działanie przeciwgrzybicze olejku z oregano
Karwakrol i tymol zawarte w olejku z oregano są szczególnie skuteczne w zwalczaniu Candida albicans, Saccharomyces cerevisiae i Colleotrichum. Stosowanie olejku z oregano w trakcie infekcji grzybiczej gwarantuje wielowymiarowe przeciwdziałanie występującym patogenom, co umożliwia ich realne pozbycie się z organizmu. Efekty działania karwakrolu i tymolu to:
- hamowanie ścieżki TOR
- zapobiega produkcji spor Asperigillus flavus
- ogranicza możliwość wytwarzania filamentów Candida albicans
- zmniejsza aktywność enzymów uczestniczących w procesie rozrodu grzybów
- przeciwdziałanie syntezie ergosterolu współtworzącego błonę komórek drożdżaków
Jak stosować olejek z oregano na grzybicę?
Wszystko jest uzależnione od rodzaju występującego zakażenia grzybiczego. Gdy problem dotyczy skóry stóp, dłoni, głowy (np. łupież pstry) lub paznokci (w tym także grzybicy podpaznokciowej), to wówczas olejek poleca się stosować zewnętrznie. Olejek może być zastosowany bezpośrednio do przecierania zainfekowanych miejsc bądź potraktować go jako formę dodatku do kosmetyków pielęgnacyjnych. Jeżeli grzybica rozwija się w jamie ustnej to wówczas najlepiej wykorzystać produkt do przygotowywania specjalnych płukanek.
Grzybica niezwykle często dotyka przewodu pokarmowego, co niejednokrotnie idzie w parze z innymi chorobami pasożytniczymi. Wówczas zaleca się wewnętrzne stosowanie olejku z oregano. Jednak ostry smak produktu wymaga rozcieńczenia w wodzie lub zmieszania z innym olejem (np. oliwą z oliwek). Wiele osób decyduje się na użycie olejku jako dodatkowego składnika do herbat lub innych naparów ziołowych.
Olejek z lebiodki pospolitej będzie też wartościowy w zwalczaniu grzybicy układu oddechowego np. płuc. Wówczas zaleca się jego użycie w domowych inhalacjach na bazie wody i soli oraz jako dodatku do innych olejków eterycznych. Olejek może także posłużyć do nebulizacji, a nawet użyć w domowej aromaterapii np. przy użyciu dyfuzora oczyszczającego powietrze.
Olejek z oregano na grzybicę – z czym warto łączyć?
Olejek pozyskany z oregano warto połączyć z innymi roślinnymi olejkami, które wykazują równie efektywny wpływ na zwalczanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Wśród ogromnej liczby produktów na uwagę zasługują olejki pozyskane z takich roślin jak:
- sosna
- mięta
- cząber
- lawenda
- goździki
- rozmaryn
- tymianek
- eukaliptus
- majeranek
- drzewo herbaciane
Bibliografia:
- Glenc-Ambroży M., Piejko L. „Rola olejków eterycznych w terapii grzybicy skóry i jej przydatków.” Postępy Fitoterapii 2020, 21(4): 236-240.
- Pałczyński C. „Naturalny związaek fenolowoy – karwakrol: droga do odkrycia panaceum?” Alergia 2015, 3: 50-55.
- Hać-Szymańczuk E., Lipińska E., Grzegrzółka O. „Ocena aktywności przeciwbakteryjnej oregano (Oreganium vulgare L.)*” Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2012, 45(3): 308-314.
- Sienkiewicz M., Denys A. „Potencjał olejków eterycznych w profilaktyce i terapii grzybic.” Pediatria i Medycyna Rodzinna 2008, 4(3): 178-182.