Jak działa nystatyna?

Nystatyna – działanie, zastosowanie i bezpieczeństwo użycia

Infekcje grzybicze wymagają od pacjentów stosowania środków farmakologicznych, które pomogą w skutecznym zwalczaniu uciążliwych patogenów. Przykładem takiego środka jest nystatyna – lek dostępny wyłącznie na receptę.

Czym jest nystatyna? Właściwości i zastosowanie

 

To środek leczniczy zaliczany do grona antybiotyków polienowych, który jest dostępny na rynku w postaci tabletek dojelitowych lub dopochwowych i w formie granulatu pozwalającego przyrządzić zawiesinę doustną bądź do użycia w jamie ustnej.

Nystatyna ma właściwości przeciwgrzybicze, a pozyskuje się ją z bakterii beztlenowych nazywanych promieniowcami (Streptomyces nursei). Działanie nystatyny ma charakter grzybobójczy, co wynika z wiązania się leku z ergosterolem będącym komponentem błony komórkowej grzybów. Wskutek upośledzenia możliwości ochronnych i szczelności błony dochodzi do utraty materiału komórkowego. Rezultatem tego procesu jest upośledzenie metabolizmu grzyba, a to skutkuje martwicą jego komórek. Ponadto nystatyna wykazuje właściwości bakteriostatyczne i dzięki temu zapobiega rozwojowi infekcji grzybiczej.

Głównym zastosowaniem nystatyny jest przeciwdziałanie grzybicy przewodu pokarmowego, przełyku i jamy ustnej (np. dziąsła, język). Antybiotyk jest całkowicie odporny na działanie enzymów trawiennych i nie ulega rozpuszczeniu w wodzie – nystatyna zostaje wydalona wraz z kałem w niezmienionej formie. Oprócz tego leki z nystatyną są rekomendowane w przypadku zakażeń grzybiczych okolic intymnych u kobiet (pochwa i srom) oraz jako element profilaktyki występowania grzybicy wskutek długotrwałej i intensywnej farmakoterapii (antybiotyki, kortykosteroidy).

Jakie grzyby można zwalczyć nystatyną?

 

Leczenie przy pomocy nystatyny jest rekomendowane w przypadku takich grzybów jak:

  • Aspergillus fumigatus
  • Blastomyces dermatitidis
  • Candida spp.
  • Coccidioides immitis
  • Cryptococcus neformans
  • Histoplasma capsulatum
  • Rhodotula sp.

Czy nystatyna jest bezpieczna w użyciu?

 

Mechanizm działania nystatyny, który opiera się na łączeniu z ergosterolem, stanowi jeden z głównych wyznaczników bezpieczeństwa jej użycia. Ergosterol występuje wyłącznie w błonach komórek grzybów, co wyklucza możliwość przyłączenia się leku do innych komórek w organizmie. Równie wartościową właściwością jest fakt, że nystatyna nie ulega kumulacji w komórkach – zostaje całkowicie wydalona z ustroju, co zapobiega jej toksycznemu gromadzeniu. Zdaniem specjalistów leki z nystatyną stanowi jedyny bezpieczny lek antygrzybiczy do bezpiecznego użycia w pierwszym trymestrze ciąży (grzybica sromu i/lub pochwy).

W większości przypadków nystatyna jest dobrze tolerowana przez organizm i nawet stosowana długofalowo nie wywołuje skutków ubocznych. Jednak jak w przypadku każdego leku istnieje możliwość występowania działań niepożądanych np. w przypadku uczulenia lub nieprawidłowego stosowania. Zazwyczaj mowa tu o takich niedogodnościach jak nudności, wymioty, biegunka, wysypka, świąd i inne reakcje uczuleniowe.

Przykładowe preparaty z nystatyną

  • Nyscandin
  • Nystapol
  • Nystatin TZF
  • Nystatyna Teva
  • Nystatyna VP

Ponadto nystatyna może występować jako preparat złożony (Macrmiror Complex), który dodatkowo zawiera składnik o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybiczych tzw. nifuratel.

 

Bibliografia:

  1. Paczkowska I., Wójtowicz A., Malm A. „Wybrane aspekty farmakoterapii kandydoz.” Terapia i Leki 2010, 66: 539-543.
  2. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=3234
  3. https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/39801,Nystatyna-Teva-tabletki-dojelitowe